دانلود پایان نامه های دانشگاه ها

دانلود متن کامل با فرمت ورد- پایان نامه های دانشگاه ها

دانلود پایان نامه های دانشگاه ها

دانلود متن کامل با فرمت ورد- پایان نامه های دانشگاه ها

دانلود متن کامل با فرمت ورد- پایان نامه های دانشگاه ها
همه رشته ها : مدیریت حقوق روانشناسی حسابداری برق عمران کامپیوتر روانشناسی حسابداری مدیریت ادبیات تاریخ فلسفه فقه الهیات

کلمات کلیدی
آخرین مطالب

 دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 

 بررسی روش حادثه سنجی با تمرکز بر اعلام اخبار مربوط به DPS و EPS

 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

 

ادبیات تئوریک:

2-3-1) تئوری بازار:

بازار کارا به بازاری اطلاق می­شود که در آن قیمت اوراق بهادار انعکاس کاملی از اطلاعات در دسترس باشد. در این بازار اطلاعات موجود بلافاصله بر قیمت اوراق بهادار تاثیر می­گذارد. مفهوم بازار کار بر این فرض استوار است که سرمایه­گذاران در تصمیمات خرید و فروش خود، تمامی اطلاعات مربوط را در قیمت سهام لحاظ خواهند کرد. بنابراین، قیمت فعلی سهام شامل تمامی اطلاعات شناخته شده اعم از اطلاعات گذشته و اطلاعات فعلی است. اطلاعات فعلی می تواند شامل اطلاعاتی باشد که اعلام شده ولی هنوز اعمال نشده است. به علاوه، اطلاعاتی که از نظر منطقی استنباط شده نیز در قیمت­ها منعکس می­شود. (رضا راعی ،  1383 ،  مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته )

مفهوم بازار کارا، یک ادعا یا توقع نیست،‌ بلکه تغییرات کاملی است که در اثر انتشار اطلاعات جدید در قیمت سهام صورت می­گیرد. طبق فرضیه بازار کارا، تغییرات قیمت، ناشی از اطلاعات موجود است.

فاما مقوله کارایی بازار سرمایه را چنین تعریف می­کند: ((کارایی بازار سرمایه در صورتی تحقق می­یابد که مشارکت کنندگان در بازار، برای فرایند تعین قیمت­ها در طول زمان، از اطلاعات موجود به نحو احسن استفاده کنند)).

برخی از صاحب نظران مانند چیمز لوری و ماری همیلتون معتقدند که همواره جهت ایجاد یک بازار کارا می­بایست تعداد زیادی از سرمایه­گذاران مفهوم کارایی بازار را قبول نداشته و خود به دنبال جمع­آوری اطلاعات مربوط به اوراق بهادار شرکت رفته و به تجزیه و تحلیل آنها بپردازند و این امر موجب گردآوری اطلاعات و ایجاد بازار کارا می­گردد. به عبارت دیگر چنانچه کلیه سرمایه­گذاران بر این باور باشند که بازار کاراست و قیمت‌ها منعکس کننده تمام اطلاعات مورد نیاز می­باشد، کوششی جهت تحصیل و تجزیه و تحلیل اطلاعات به عمل نمی­آورند لذا بازار کارایی خود را از دست می­دهد.

می­توان گفت یک بازار کارا زمانی به وجود خواهد آمد که اتفاقات زیر به وقوع بپیوندد.

  • تعداد زیادی از سرمایه­گذاران که به دنبال حداکثر کردن سود بوده و با تحلیل ارزشیابی و معاملات سهام در بازار مشارکت فعالانه دارند وجود داشته هیچ یک از آنها تعیین کننده قیمت نیستند و نمی­توانند به تنهایی بر قیمت سهام اثر بگذارند.
  • دستیابی به اطلاعات فاقد هزینه باشد و بلافاصله به طور وسیعی در اختیار همگان قرار گیرد.
  • اطلاعات به طور تصادفی به وجود آید و هریک از آنها از یکدیگر مستقل باشند.
  • واکنش سریع و کامل سرمایه­گذاران به اطلاعات جدید، موجب تعدیل قیمت سهام می­گردد. تغییر قیمت نیز مستقل از یکدیگر است و به سوی یک وضعیت تصادفی حرکت می­کند. تغییر قیمت امروز مستقل از تغییر قیمت دیروز است زیرا بر اساس واکنش­های سرمایه­گذاران به اطلاعات جدید و مستقلی که امروز وارد بازار شده­اند، بنا گردیده است.

2-3-2) اشکال مختلف بازار کارا:

در تعریف بازار کارا گفتیم که بازار کارا، بازاری است که در آن تمامی اطلاعات سریعاً و به طور کامل در قیمت­های سهام منعکس می شوند.بنابراین، معیار اصلی در ارزیابی میزان کارایی بازار، ‌اطلاعات است. در یک بازار کارای کامل، قیمت­های اوراق بهادار شدیداً متاثر از کلیه اطلاعات موجود در بازار می­باشد و چون اطلاعات موجود تاثیر خود را بر قیمت­ها گذاشته­اند سرمایه­گذاران نمی­توانند مجدداً از این اطلاعات برای کسب سود استفاده کنند. در چنین بازاری، قیمت هر اوراق بهاداری برابر با ارزش ذاتی آن است به گونه­ای که این ارزش ذاتی نشان دهنده تمامی اطلاعاتی است که در خصوص این اوراق بهادار وجود دارد. اگر برخی از اطلاعات در قیمت­ها منعکس نشود در آن صورت بازار از کارایی کاملی برخوردار نیست.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  • اهداف تحقیق:

بررسی رابطه حجم معاملات، تغییر قیمت و بازده سهام از موضوعاتی است که از سال 1959 میلادی تاکنون مورد توجه محققان مالی و اقتصادی قرار داشته است. بورس اوراق بهادار تهران و بازار سرمایه در ایران بازار جوانی است، اما گاهی دیده شده که بسیاری از معامله‌گران جزء در بازار سرمایه از حرکات حجم معاملات و یا تغییرات قیمت برای تصمیمات آنی و کوتاه مدت خود چشم‌پوشی نمی‌کنند و تغییرات قیمت و حجم معاملات را ناشی از اخبار و اطلاعاتی می‌دانند که ممکن است به گوش آنها نرسیده باشد.

هدف اصلی در این تحقیق بررسی رابطه حجم معاملات با قیمت و بازده سهام می‌باشد. در واقع در این تحقیق محتوای اطلاعاتی حجم معاملات در یک دوره 7 ساله از ابتدای سال 1384 تا انتهای سال 1390 مورد بررسی قرار داده تا از طریق بالاترین حجم معاملات غیر طبیعی به بازده غیرطبیعی سهام دست پیدا نمود در نتیجه راهکاری برای سرمایه‌گذاران ارائه کرد.

 

 
  • admin admin